Jak se vyrovnat s trestnou činností drogově závislých?

Na položenou otázku odpovím jednoduše. Občané, bohužel, nemají téměř žádnou možnost se vypořádat s trestnou činností drogově závislých osob. Trestná činnost těchto osob v zásadě spočívá v tom, že kradou. Tito lidé totiž musí denně nakrást věci až za 2000 korun, aby měli na další dávky.

Podle zákona, když chování těchto lidí porušuje právní předpisy, jedná se o trestný čin. Spáchání trestného činu je zaneseno do rejstříku trestů. Ten je vždy požadován při nástupu do zaměstnání, při cestování do zahraničí za účelem studia nebo práce. O trestný čin se jedná i v případě kouření marihuany, přechovávání drog, tedy i mít je doma třeba pro kamaráda, pro potenciálního kupce. Když se droga distribuuje, a to třeba i zadarmo, když se droga vyrábí, je to vždy trestný čin. Za tento čin hrozí pachatelům i několik let vězení. A drogově závislí lidé si dají velký pozor, aby nemuseli do vězení jít, neboť zpravidla musí i podstoupit příslušnou léčbu.

Když ale lidé kouří marihuanu, nebo přechovávají drogy v malém množství, jedná se pouze o přestupek, stejně jako v případě drobných krádeží. A za takovýto přestupek je nejčastější trest peněžitá pokuta. Když nás někdo okrade, co uděláme? Jdeme krádež ohlásit na policii a pokud se policii podaří zloděje odhalit, dostane pokutu. Ale tito zloději v tom umí dobře chodit a je téměř nemožné jim dokázat, z jakých důvodů kradli, a tedy následně nemají záznam v rejstříku trestů.

Občané by si měli navzájem pohlídat, aby se zavíraly vchody u domů, kam chodí přespávat nejen bezdomovci, ale i drogově závislí. Měli by si hlídat své osobní věci. Hlídat i krádeže v obchodech. Na ohlášení takovéto krádeže je ale potřeba mít i osobní odvahu, aby to nebylo bráno jako udavačství. Proto si myslím to, co jsem napsala na začátku, že občané nemají téměř žádnou možnost vypořádat se s trestnou činností drogově závislých osob. Když to trochu zlehčím, tak další možností občanů je, těmto lidem se vyhýbat.

ČSSD Praha 8

Zenklova 27/576
180 00 Praha 8

ovv.praha8@cssd.cz

+420 246 035 966
+420 721 029 892